Velká plemena
Označení velká plemena souvisí s váhou těchto králíků, protože někteří z nich váží i přes 10 kilogramů. Tito králíci se někdy chovají na maso a někdy kvůli jejich kožešině, protože kvalita jejich kožek je velmi dobrá. Naopak kvalita masa není tak dobrá jako u středních plemen, protože velká plemena mají vyšší vlákninu. Tato plemena jsou na chov náročnější, a proto nejsou doporučovány pro chovatele, kteří s chovem teprve začínají. Pro velká plemena jsou také velmi důležité jejich kotce, které by měly být minimálně metr dlouhé, skoro metr široké a přes půl metru vysoké, aby to byl pro tyto plemena králíka domácího dostatečný prostor.
Králíci se dají koupit přímo od chovatelů, případně existují různé inzeráty. Cena králíků závisí na plemenu, pohybuje se v rámci několik stovek korun. Záleží také na tom, jestli se jedná o čistokrevné plemeno.
Belgický obr (oficiální označení: BO)
Jak již název napovídá původ tohoto plemene je v Belgii, kde byl vyšlechtěn již zhruba v 16. století, a proto také patří k nejstarším plemenům.
Vzhled
Belgický obr je asi největší domácí králík. Jeho váha by měla být přes sedm kilo (výjimkou nejsou ani mnohem vyšší váhy, dokonce i přes deset kilogramů). Mláďata tohoto králíka rostou vcelku rychle. Belgický obr by měl mít dlouhé a svalnaté tělo se silnými končetinami a jeho boltce by měly být vzpřímené a dlouhé asi 19 cm. Barva srsti může být různá, například žlutá, modrá, černá, činčilová, havanovitá, divoká i železitá. Srst je hustá, dlouhá asi 4 cm.
Chov
Kvůli své velikosti je náročnější na chov a krmení (logicky potřebuje v kotci více prostoru a stejně tak více krmiva). U tohoto plemene je také typické, že dospělosti dosahuje belgický obr až v 9 měsíci (u jiných plemen je to asi v 6 měsíci). U tohoto králíka bývá obvykle ve vrhu asi 8 mláďat.
Obrázky
Odkaz na fotografie belgického obra na googlu: belgický obr foto.
Belgický obr albín (oficiální označení: BOA)
U tohoto plemene není jisté, kdy a kde se přesně vyšlechtilo, pravděpodobně bylo ale vyšlechtěno z belgického obra zhruba na počátku 20. století. Tyto králíci jsou chováni často pro výstavy a také pro křížení s králičími brojlery.
Vzhled
Belgický obr albín sice nedosahuje takové váhy jako předcházející plemeno, ale i tak je jeho ideální váha kolem 7 kilogramů. Typická je pro toto plemeno bílá barva srsti (chovatelé se snaží o co nejčistší barvu). Srst je dlouhá asi 3 cm. I drápy má bílé. Oči má toto plemeno obvykle červené. Uši jsou dlouhé asi 18 cm.
Chov
Belgičtí obři albíni patří k také velmi čistotným králíkům, kteří si na čistotu v jejich ustájení velmi potrpí. Obvykle i chovatelé se snaží, aby jejich klece byly čisté, aby bělostná srst nebyla nijak znečištěna. Nároky na chov jsou stejné jako u belgického obra (větší nároky na prostor, více krmiva)
Obrázky
Odkaz na fotografie belgického obra albína na googlu: belgický obr albín.
Francouzský beran (oficiální označení: FB)
Jak již název napovídá, jedná se o plemeno pocházející z Francie asi z 19. století. (v té době byl beran zkřížen s belgickým obrem).
Vzhled
Toto plemeno má také ideální váhu kolem 6 kilogramů. Zároveň jeho tělo působí dosti zavalitě a jeho ušní boltce jsou převislé (kolem hlavy tvoří podkovu) a měří zhruba 45 cm. U mláďat jsou uši na začátku vzpřímené, pak se postupně svěšují. Barva srsti u tohoto plemene je buď divoká, železitá, také se objevují bílý s červenýma očima, bílí s modrýma očima, černí, modří, strakáčci, žlutí, havanovití. Srst je dlouhá asi 4 cm.
Chov
U tohoto druhu je důležité dbát na dobrou hygienu v jeho kotci, aby se nepoškodila jeho kožešina. Toto plemeno bývá také líné, a proto se občas stává, že kvůli své lenosti často tloustnou. I francouzský beran bývá často účastníkem výstav.
Obrázky
Odkaz na fotografie francouzského berana na googlu: francouzský beran foto.
Moravský modrý (oficiální označení: Mm)
Toto plemeno patří k našim nejstarším národním plemenům, jak toto plemeno ale vzniklo, není jisté.
Vzhled
Jeho váha je kolem 6 kilogramů. Jeho končetiny jsou trošku kratší, má modrou srst (jak již název napovídá), oči mají modrošedou barvu. Délka srsti je kolem 4 cm. Uši jsou vzpřímené.
Chov
Moravský modrý králík není tak náročný na krmivo, jako předcházející druhy. Je třeba ale dbát na to, aby tento králík nebyl překrmován, protože to by ovlivnilo jeho plodnost a zároveň i stavbu těla. Kožešina moravského modrého králíka je žádaná, a aby byla zachována její kvalita, je třeba králíka chránit před přímým slunečním zářením, které by kvalitu mohlo negativně ovlivnit.
Obrázky
Odkaz na fotografie moravského modrého králíka na googlu: moravský modrý foto.
Německý obrovitý strakáč (oficiální označení: NoS)
Německý obrovitý strakáč vznikl křížením belgického obra a strakatého králíka. Jedná se o celkem staré plemeno zhruba z 19. století. V České republice patří německý obrovitý strakáč k oblíbeným plemenům.
Vzhled
U plemene německého obrovitého strakáče je ideální váha kolem 6 kilogramů (i zde může být ale váha vyšší). Jak již název napovídá, je pro toto plemeno typická hrubší černá nebo modrá kresba obvykle na bílém podkladě. Většina srsti je tedy bílá s tmavými skvrnami. Skvrny se nacházejí obvykle u nosu, očí, uší i na bocích. Oči mívá toto plemeno tmavé. Barva srsti je obvykle černá, modrá či havanovitá. Srst je dlouhá asi 3cm.
Chov
I toto plemeno patří v chovu k náročnějším díky jeho nárokům na krmení a ustájení. Navíc musí být držen v čistotě kvůli své bílé srsti. V chovu se navíc vyskytuje mnoho jedinců se špatnou (nepřesnou) kresbou. Pokud se německému obrovitému strakáčci narodí mládě s bílou srstí, tak bývá utraceno (bílá barva srsti u nich totiž značí náchylnost k nemocem).
Obrázky
Odkaz na fotografie německého obrovitého strakáče na googlu: německý obrovitý strakáč foto.
Autor: © Mgr. Jitka Musilová