Facebook Síť X Pinterest email tisk

Rimadyl tablety pro psy

Napsal Mgr. Michal Vinš

Naposled upraveno

Hlavní stránkaVeterina

Lék Rimadyl se používá k tlumení pooperačních bolestí a zánětu po ortopedických operacích a operacích měkkých tkání psů (včetně intraokulární chirurgie).


Obsah článku

Na co je lék Rimadyl

Tablety obsahují drogu carprofenum, tedy látku patřící do skupiny nesteroidních, protizánětlivých léčiv, která kdysi byla používána i u lidí, než byly vyvinuty jiné alternativy. Rimadyl je výborným lékem pro starší psy, kteří trpí každodenními symptomy bolesti způsobenými artritidou či dysplazií kyčelního kloubu.

Pro psy s těžkými bolestmi kloubů se doporučuje podávat injekční forma, která je účinnější.

Rimadyl tablety jsou rovněž určeny k tlumení pooperační bolesti, k analgezii a zmírnění zánětu při chronických muskuloskeletárních onemocněních, jako je například degenerační onemocnění kloubů.

Nesmí se však používat u zvířat trpících srdečními, jaterními nebo ledvinovými chorobami, kde je možnost gastrointestinální ulcerace nebo krvácení, anebo kde je zjevná krevní dyskrazie či hypersenzitivita na přípravek. Tak jako u ostatních nesteroidních antiflogistik existuje riziko ojedinělých ledvinových či jaterních nežádoucích reakcí. Dále se nesmí používat v průběhu gravidity a laktace. Přípravek nepodávat současně či v průběhu (před a po 24 hodin) jiné nefrotoxické léčby. Některé léky mohou být silně vázané na plazmatické proteiny a mohou soutěžit s jinými silně vázanými léčivy, což může vyvolat toxický efekt.

Experimentální a klinické zkušenosti s carprofenem ukazují, že gastrointestinální ulcerace je výjimečná a vyskytuje se jen při výrazném překročení terapeutické dávky.

Rimadyl tablety jsou ochucené a spontánně přijímané většinou psů, takže při perorálním podání nevyvstává obvykle žádný problém. Injekční formu aplikuje veterinární lékař.

Nesteroidní protizánětlivý prostředek Rimadyl hraje bezesporu hlavní roli při terapii artrózy. Patří do skupiny léků, které potlačují zánět, čímž zpomalují rozvoj artrózy a pochopitelně snižují bolest jako jeden z příznaků zánětu. Kouzlo tohoto přípravku spočívá v tomto případě v dlouhodobé aplikaci. Při krátkodobém podávání je schopen potlačit pouze bolest, pacientovi se sice uleví, nicméně okamžitě po vysazení léků dochází k recidivě. Teprve při dlouhodobém podávání, tedy minimálně 1 měsíc, je lék schopen plně omezit zánět a tím výrazně oddálit recidivu.

Použití u psů mladších než 6 týdnů nebo u starých psů může představovat určité riziko. Pokud je použití nevyhnutelné, měli by tito psi dostat redukovanou dávku a měli by být pozorně klinicky sledováni. Je třeba se vyhnout použití u dehydrovaných, hypovolemických nebo hypotenzních psů, protože zde existuje riziko zvýšení renální toxicity. Důležité je rovněž vyhnout se současnému podávání potenciálně nefrotoxických léčiv. NSAID mohou způsobit inhibici fagocytózy, a proto v případě léčby zápalu spojeného s bakteriální infekcí je nutné zvážit i současné použití antimikrobiální léčby.

Tento preparát není volně dostupný, proto je k dostání pouze u veterinárního lékaře nebo v lékárně na lékařský předpis.

Dávkování

Nepřekračujte doporučené dávky. Počáteční denní dávka 2–4 mg carprofenu/kg živé hmotnosti se může podat naráz nebo se může rozdělit na dvě stejné dávky. V závislosti na klinické odezvě může být po sedmi dnech tato dávka redukovaná na 2 mg carprofenu/kg živé hmotnosti, podaného v jediné denní dávce. Délka léčby je závislá na klinické odezvě. Dlouhodobá léčba by měla být pod pravidelnou kontrolou veterinárního lékaře.

Rizika a nebezpečí

Podávání psům mladších 6 týdnů nebo starým psům může představovat určité riziko. Pokud je použití nevyhnutelné, tito psi by měli dostat upravenou dávku a měli by být pozorně sledováni veterinárním lékařem, většinou jsou tito psi hospitalizováni.

Je nutné vyhnout se použití u dehydrovaných psů, psů v šoku nebo u psů s nízkým tlakem, protože zde hrozí riziko poškození ledvin.

Vyhnout se současné aplikaci s analgetiky, neboť může dojít k poškození ledvin.

Nesteroidní protizánětlivé léky mohou způsobit uchycení bakterií fagocytózy, a proto v případě léčby zápalu spojeného s bakteriální infekcí je nutné zvážit i současné použití antimikrobiální léčby.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Cena

Na trhu je celá řada léků této skupiny, při jejich výběru hrají roli tři faktory: efekt, nežádoucí účinky a cena. Rimadyl se používá celkem často, jeho cena se však pohybuje kolem 1 435 Kč na 30 kg živé hmotnosti po dobu 20 dní, tudíž je podávání tohoto preparátu v dlouhodobém horizontu značně nákladné.

Autor: © Mgr. Michal Vinš

Foto: © Heinz Höfling

přidejte sem svůj příspěvek

Něco Vám není jasné? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
K zeptání použijte tento formulář.


Nadpis / Dotaz
Jméno
E-mail
Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo tři.
Sdělení

Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
E-mail nebude nikde zobrazen.


příběhy k článku

Rimadyl tablety pro psy

Karla

Když se vyskytnout nežádoucí reakce -nechutenstvi a vysadíme lék, vrátí se pes a jeho chuť do stavu před užíváním? Děkuji

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Rimadyl tablety pro psy

HEDVIGA

Dobrý deň, ll ročný briard užíva Rimadyl 1/2 tablety ráno 4.deň, spolu s Amoksiklavom. Zaujíma ma, či môže byť akoby omámený a nechutí mu žrať, len pije.Ďakujem

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět


Vironal pro psy
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
Spolknutí cizího tělesa u psa
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
Témata

    Zajímavé články

    nové příběhy

    Strupy na kůži u koček

    Milan Karabčík

    Tak že zdravím byli jsme s mojí kočkou na vyšetření se stroupky na hřbetě a doktor zjistil že je to od blech takže jsme aplikovali injekci na zmírnění svědění a tabletu proti blechám ta již dnes začala účinkovat a kočička spinká v klidu jen jsem se zapomněl zeptat doktora jestli se ty boláky zhojí sami nebo bychom měli aplikovat nějaký lék ale nechtěl bych jí zase stresovat páč moje kočka je polodivoch ale asi počkám jak se to bude vyvíjet a samozřejmě asi i kontrolovat

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Strupy na kůži u koček

    Veterinář

    Kočičí miliární dermatitida, často nazývaná kočičí stupy, je běžné kožní onemocnění, které postihuje kočky všech věkových kategorií a plemen. Tento stav je charakterizován malými, vyvýšenými a krustovitými lézemi, které se obvykle nacházejí na hlavě, krku a zádech kočky. Tyto hrbolky na krku a zádech kočky mohou extrémně svědit, což způsobuje, že se kočka škrábe a kouše si postižená místa, což vede k dalšímu podráždění a potenciální sekundární infekci kůže. Miliární dermatitida u koček může být způsobena různými faktory, ale dva nejčastější jsou přecitlivělost na bleší kousnutí a alergie, a to i alergie na ostatní kočky. Zde můžete vidět, jak vypadá miliární dermatitida u koček: https://www.google.cz/image…
    Léčba kočičí miliární dermatitidy začíná identifikací a řešením základní příčiny, jako jsou blechy, alergie nebo infekce. Váš veterinář může předepsat topické krémy nebo masti, perorální léky nebo doporučit hypoalergenní dietu, která pomůže zvládnout příznaky.
    Při správné a trvalé léčbě může mnoho koček zaznamenat výrazné zlepšení svého stavu a vést pohodlný život.
    Chcete-li pomoci vaší kočce s miliární dermatitidou, existují různé možnosti léčby.
    Zde je to, co můžete udělat:
    1. K hubení blech používejte přípravky proti blechám: Pokud jsou problémem blechy, je nezbytné zavést účinná opatření proti blechám.
    2. Poraďte se se svým veterinárním lékařem o změně stravy: Pokud máte podezření na alergie na kočičí krmivo, může být doporučena hypoalergenní nebo nová proteinová dieta.
    3. Aplikujte předepsanou kontaktní léčbu: Léčivé šampony, spreje nebo krémy mohou pomoci zmírnit svědění a zklidnit kočičí kůži.
    4. Podávejte předepsané léky: Antihistaminika nebo kortikosteroidy mohou být použity ke snížení zánětu a zmírnění alergických reakcí u koček.
    5. Léčba sekundárních infekcí: Antibiotika nebo antifungální léky mohou být předepsány, pokud se v důsledku poškrábání vyvinuly bakteriální nebo plísňové infekce.
    Závěrem lze říci, že miliární dermatitida je běžné kožní onemocnění u koček, které může být způsobeno bleší alergickou dermatitidou, alergeny z prostředí, potravinovými alergiemi a folikulitidou. Ačkoli jsou příznaky u různých případů často podobné, je důležité rozpoznat příčinu miliární dermatitidy vaší kočky, abyste jim mohli poskytnout tu nejlepší možnou léčbu a péči. Promluvte si se svým veterinářem o potenciálních spouštěcích mechanismech miliární dermatitidy vaší kočky a o tom, co můžete udělat pro zmírnění jejích příznaků.

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Strupy na kůži u koček

    Milan Karabčík

    Zdravím je zimní počasí a kočka se neustále drbe prohlédl jsem jí a nahmatal malé stroupky po celé délce hřbetu od hlavy až k ocasu jinde ne jsem z vesnice a kočka chodí denně ven chytá myši a samozřejmě přijde do styku i s jinýma kočkama . Divné je že nejde ani do svých oblíbených pelíšků.

    Počet odpovědí: 2 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

    novinky a zajímavosti

    Chcete odebírat naše novinky?


    Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo tři.